قالی گل ابریشم برجسته ماشینی دستباف

بهترین قالی گل ابریشم برجسته برای شما بستگی به این دارد که شما فرش را در چه فضایی می‌خواهید مورد استفاده قرار دهید. مثلا فرش با پرز کوتاه یا ابریشم و با رنگ روشن بهتر است برای نشیمن یا اتاق کودکان استفاده نشود. اما قالی های مشهد به دلیل دوام و رنگ بندی تیره تر می‌توانند خواسته شما را برآورده کند. دیگر موضوع نقش فرش است. نقش فرش گل ابریشم گاه مخصوص یک منطقه‌اند اما اکنون نقش‌های مشترک در مناطق مختلف هم بافته می‌شود.

قالی گل ابریشم برجسته ماشینی دستباف

خرید قالی گل ابریشم

خرید قالی گل ابریشم بهترین مکان برای خرید فرش دستباف که قیمت و کیفیت مناسب داشته باشد، بسیار پر اهمیت است. در قدیم شاید یکی از سخت‌ترین و پر استرس‌ترین خریدها خرید فرش دستباف بوده است. بیشتر مردم به آشنایان خود رجوع می کردند چرا که هزینه بسیار باید پرداخت می شد و تشخیص فرش خوب سخت بود . مردم معتقد بودند که به هر کسی نمی‌شود اعتماد کرد و هنوز هم برخی همین گونه فکر می‌کنند. در بالا برخی از روشهای تشخیص فرشِ خوب توضیح داده شد اما در نهایت کاری تخصصی است. برای خرید فرش چندین نکته باید در نظر گرفته شود تا بتوان تعیین کرد بهترین مکان برای خرید فرش دستباف کجاست. نخست اینکه شما حتما باید بدانید در چه حدی می‌توانید هزینه کنید و نقش و طرح و رنگ مورد نظرتان لااقل تا حدودی معلوم باشد. باید بدانید فرش با چه دوامی احتیاج دارید.

قالی یا فرش دستباف بر اساس جنس به چند دسته تقسم می‌شود:

قالی تمام پشم: فرشی که تار و پود و پرز آن از پشم باشد. این قالی‌ها بیشتر در مناطق سردسیر یا کوهستانی بافته می‌شوند جایی که به واسطه دام فراوان پشم بسیار در اختیار باشد و گرم شدن بر ظرافت فرش ارجحیت داشته باشد.

قالی چله پشم: این فرش تار و پود از پشم است اما پرز نه. البته نخ پشم نوع نازکتری هم دارد که آن را کُرک می‌نامند و فرش‌های با چله کرک ظریف‌ترند. پرز می‌تواند نخ کرک یا ابریشم باشد.

قالی تمام ابریشم: قالی با قالیچه‌ای که تار و پود و پرز آن همه از ابریشم هستند.

قالی کف ابریشم: چله این فرش از پشم یا کرک است اما پرز ها همه ابریشم هستند.

قالی گل ابریشم تبریز: چله این فرش از کرک یا پشم است و در بافت از ابریشم و کرک مشترکاً استفاده شده. معمولا در گل‌ها و ترنج از ابریشم استفاده می‌شود.

بهترین فرش دستباف برای شما بستگی به این دارد که شما فرش را در چه فضایی می‌خواهید مورد استفاده قرار دهید. مثلا فرش با پرز کوتاه یا ابریشم و با رنگ روشن بهتر است برای نشیمن یا اتاق کودکان استفاده نشود. اما فرش‌های اصفهان به دلیل دوام و رنگ بندی تیره تر می‌توانند خواسته شما را برآورده کند. دیگر موضوع نقش فرش است. نقش فرش‌ها گاه مخصوص یک منطقه‌اند اما اکنون نقش‌های مشترک در مناطق مختلف هم بافته می‌شود.

قالی گل ابریشم زیبا

قالی گل ابریشم زیبا قالی گل ابریشم اصل زیبا دستباف کدام شهر بهتر است. قالی دستباف ایران از زمان‌های بسیار دور شهره جهان بوده است. در افسانه‌ها و داستان‌ها هر جا سخن از ثروت و مِکنَت یا حسن سلیقه بوده یک فرش ایرانی در آن می‌درخشد. اما ما ایرانیان به دلیل همیشه در دسترس بودن فرش دستبافت، کمتر به خود زحمت داده‌ایم تا این کالای مهم ایرانی که برآیند فرهنگ و سنت ماست را بشناسیم.

نه تنها در جهان که حتی در ایران هم مردم˚ بسیاری از نقوش ایرانی را نمی‌شناسند. اینکه فرش دستباف کدام شهر بهتر است سوالی نیست که بتوان در یک یا دو کلمه پاسخ داد. آنکه تبریزی است می‌گوید فرش تبریز و آنکه اصفهانی است فرش اصفهان را بهترین می‌داند. تقریبا هر منطقه از ایران قالی دستباف با طرح و مشخصات خاص خود را دارد، فرش اراک پرز بلند و پشمی و کلفت است و قالیچه قم تمام ابریشم ظریف و لطیف. یکی می‌شود فرش کرمان با نقش درشت و پرزهای بلند که به قول معروف هرچه پا میخورد زیباتر می‌شود و دیگری فرش نایین با طرح ظریف و پرز کوتاه که جایش فقط در مهمان خانه است. پس دقیقا نمی‌شود گفت فرش دستباف کدام شهر بهتر است اما می‌توان گفت که فرش برخی از مناطق ایران دارای شهرت و طرفداران بیشتری هستند.

قالی گل ابریشم دستباف

قالی گل ابریشم دستباف بهترین مکان خرید قالی گل ابریشم دستبافت به دلیل حساس بودن خرید فرش دستبافت و بالابودن هزینه آن مهم است. یکی از مسائلی که باعث می‌شود مردم از خرید فرش دستباف امتناع کرده و به سوی فرش‌های ماشینی بروند، مشکل هزینه است. در حالی‌که برخی از فرش‌های دستباف ارزانتر از فرشهای ماشینی در می‌آیند. برخی نقش‌ها و رنگ‌ها بسته به جنس، در بازار فرش با استقبال بسیار روبرو شده و گرانتر هستند اما نقش‌هایی هم هستند که در عین زیبایی با هزینه کمتری می‌توانند زینت بخش خانه شما باشند.

وجود کارگاه‌های فراوان فرش بافی و عرضه مستقیم باعث گوناگونی طرح و جنس و رنگ شده و این امکان را فراهم میکند تا بتوانید فرشی را بخرید که با سلیقه و جیب شما جور در بیاید. بسیاری از تولیدکنندگان اصفهانی، خود به صورت مستقیم و بی‌واسطه فرش کارگاه‌های خود را عرضه کرده به همین جهت از از نظر هزینه برای مشتری بسیار به صرفه تمام می‌شود، همچنین اطمینان بیشتری هم به خرید خود می‌توانید داشته باشید. در بازار حکیم اصفهان در خیابان سپه، در نزدیکی میدان نقش‌جهان، بازار بسیار بزرگی از فرش‌های اصفهان و همه نقاط ایران وجود دارد که بهترین مکان برای خرید فرش است. فرش فروشان بازار حکیم بسیاری تولید کننده و یا صادر کننده هستند.

قالی گل ابریشم مشهد

قالی گل ابریشم مشهد بهترین قالی گل ابریشم برای کجاست. پیش از آنکه به این سوال پاسخ دهیم بهتر است بدانید چگونه می‌شود یک قالی دستباف خوب را تشخیص داد. خوب بودن فرش دستباف ریزه‌کاری‌های بسیاری دارد که بیشترشان در حد تشخیص یک غیر متخصص نیست. اما نکاتی هم هست که شما به عنوان یک فرد غیر متخصص می‌توانید تشخیص دهید.

کارشناسان قالی معتقدند که ارزش هنری یک قالی گل ابریشم دسته دوم مشهد به میزان استفاده از رنگ‌های طبیعی و هماهنگی قرار گرفتن این رنگها در کنار هم بستگی دارد. اما قیمت فرش دستباف به ریزی و درشتی بافت، نقشه و رنگ و جنس تار و پود آن بسته است. شما می‌توانید هنگام خرید فرش دستباف به این نکات توجه کنید: اندازه فرش، تراکم فرش، تقارن شکل و رنگ، همه طرح ها کامل باشد، یکنواختی رنگ و اندازه و کلفتی پرزها. اندازه فرش نباید بیش از دو سه سانتیمتر با اندازه استاندارد فرق داشته باشد.

فاصله ترنج تا لبه‌های فرش باید یکسان بوده و نقش قرینه باشد. وقتی دست در جهت خلاف خواب فرش بکشید می‌توانید ببینید که رنگ یکدست است یا نه. رنگ سر و ته ریشه ها نباید فرق داشته باشد و گرنه از رنگ شیمیایی استفاده شده است. تراکم فرش را از پشت آن می‌توان تشخیص داد که مثلا در یک سانتی متر مربع چند گره وجود دارد. هرچه ارتفاع پرزها بیشتر باشد دوام فرش هم بیشتر است البته بستگی به نوع گره فرش نیز دارد.